Coaching Resume
(
More than 25 World Sailing Grade 1 & 2 Medalists)

Year

Result

Event

Class

Team

Country

Notes

2017 3rd Farr 40 World Championship Farr 40 Helmut and Evan Jahn/Morgan Reeser USA Also on team, Geoff Ewenson/Dave Gerber/Joe Londrigan/Colin Kirby/Scott Ewing/Scott Murin/Nate Reynolds
2017 1st USA Youth Sailing World Championship Finals Int 420 Carmen and Emma Cowles USA Carmen and Emma will be the sole Girls Int 420, USA entry into the 2017 World Youth Championship, held in Sanya, China.
2017 1st US Youth Sailing Championship Int 420 Max Anker and Leyton Borcherding USA  
2017 2nd Star Spring Championship Star Eric Doyle/Payson Infelise USA  
2017 1st/34 USA Youth Worlds Qualifier Int 420 Carmen and Emma Cowles USA Emma and Ciara were third, and Michelle and Gabby fourth overall with 18 Boys Teams in the regatta.
2017 1st W North American Championship Int 420 Michelle Lahrkamp and Gabriella Delbello USA Michelle/Gabby were one point behind the boys team that won overall, with Carmen and Emma Cowles two points back, 2nd Girls, and 3rd overall.
2016 1st/38 US National Championship Int 420 Carmen & Emma Cowles USA Carmen and Emma won the Overall trophy, Woman's Trophy, and Junior Trophy
2016 1st/40 Olympic Development Program Championship Int 420 Zane Rogers/Ian Robinson USA In the 40 boat fleet, USA, CAN World Youth Champ Reps, and I420 World Champion Silver Medalists.
2016 1st, 2nd, 3rd/38 Mid Atlantic Championship C420 Carmen Cowles/Emma Cowles USA 2nd- Michelle Lahrkamp/Gabriella Delbello,  3rd- Emily Haig/Zach Zeelander, top two in the mixed fleet are girls teams, and top three skippers are girls.
2016 1st, 2nd/31 Atlantic Coast Championship Int 420 Wiley Rogers/Jack Parkin USA 2nd- TJ Danilek/Pierce Ornstein
2015 1st Orange Bowl Regatta Int 420 Kathryn Hall and Ashton Borcherding USA  
2015 1st International 420 Atlantic Coast Championship Int 420 Kathryn Hall and Ashton Borcherding USA  
2015 2nd World Cup Final, Abu Dhabi, UAE 470 Lara Vadlau and Jola Ogar AUT Lara and Jola won Silver despite two DSQ's
2015 1st 470 World Championship 470 Lara Vadlau and Jola Ogar AUT Lara and Jola went into the Medal Race with an 18 point lead
2015 1st J70 North American Championship Tune Up Regatta J 70 Joel Ronning/Michael Menninger/Patrick Wilson/Eric Lawrence USA  
2015 3rd Long Beach Race Week J 70 Joel Ronning/Patrick Wilson/Max Skelly/Victor Diaz USA  
2015 1st Cedar Point One Design Regatta J 70 Joel Ronning/Mike Buckley/George Peet/Chris Fortin USA 2014 J70 World Champion, Tim Healy 2nd
2015 5th/83 Charleston Race Week J 70 Joel Ronning/Michael Menninger/Thomas Loughborough/Chris Fortin USA  
2015 1st International 420 North American Championship  Int 420 Christine Klinger/Victoria Thomson USA Both the Int 420 US National Championship and North American Championships were won by members of LISOT (LI Sound Youth Sailing Team)
2015 2nd Sid Doren Regatta Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA Larry's Clients in the Sid Doren 49 boat Fleet had finishes of 1,2,3,3,4,4,5,5,6,6,8.8.
2014 1st International 420 US National Championship Int 420 Wiley Rogers/Jack Parkin USA Larry also coached the 2nd place Team of Will Logue/Bam Brakman
2014 1st
Women's
team

International 420 US National Championship 

Int 420 Audrey Giblin/Ashton Borcherding USA  
2014 2nd Star North American Championship  Star Tomas Hornos/Josh Revkin  USA There were 41 Stars in the fleet.
This is Tomas and Josh's best finish at a Star North American Championship 
2014 3rd Bacardi Miami Race Week J 70 Peter Duncan/Tom Blackwell/Moose McClintock/Quinn Ziacykel USA Peter, Tom, Moose, and Quinn finished 2 points out of 1st in the 40 J70 fleet 
2014 1st Jaguar Cup Series Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA There were 80 boats in the best 3 of 4 regatta series (with the last regatta Mid Winter Championship counting). It was Peter Duncan's first Jaguar Series win.
2014 1st Club 420 Mid Winter Championship Club 420 Wiley Rogers/Ian Robinson USA There were 92 Club 420s in the fleet.
2014 2nd Florida State Championship Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA There were 73 Etchells in the fleet.
2014 1st Sid Doren Regatta Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA There were 70 Etchells in the fleet.
2013 1st Melges 20 World Championship Melges 20 John Taylor, Bill Hardesty, Joey Mello USA Larry's clients at the Melges 20 World Championship 10 race series, had finishes of 1,1,1,1,1,2,2,4,5,5,6,6,7,9. This was John Taylor's first regatta win ever.
2013 1st Piana Cup Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA  
2013 1st Farr 40 North American Championship  Farr 40 Nico Poons/Morgan Reeser/Chris Hosking/Jason Currie  MON Also in crew- Derby Anderson/Gosse De Boer/Gilbert Figaroa/Ivan Peute/Dimitri Simons/Gregor Vlasblom 
2013 1st Carol Smith Memorial   Laser Radial  Dan Sullivan  USA  
2013 2nd Etchells World Championship Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA  
2013 2nd Charleston Race Week J 70 Jud Smith/Tom Blackwell/Greg Marie/Quinn Ziacykel USA  
2013 2nd Bacardi Miami Race Week J 70 Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell/Quinn Ziacykel USA  
2013 1st Etchells Mid Winter Championship Etchells Peter Duncan/Jud Smith/Tom Blackwell USA
2nd Place Team of Phil Wehrheim/Eric Doyle/Cam Appleton was also coached by Larry.
2012 1st Piana Cup Etchells Phil Wehrheim/Brad Boston/Kurt Oetking USA  
2011 1st Newport Regatta Etchells Peter Duncan/Bill Barton/Tom Blackwell USA
This was Peter/Bill/Tom's 1st Etchells Regatta in a year, and in a brand new boat.
2011 3rd Delta Lloyd Regatta- Medemblik, Netherlands 470 Martine Grael/Isabel Swan BRA
This was Martine/Isabel's first Grade I Podium Finish
2011 4th Orange Bowl Regatta Laser Victor Thurloe DEN  
2010 2nd/45 2010 Piana Cup Etchells John Podmajerski/Scott Kulp/Max Skelly USA  
2010 1st 2010 Sail for Gold Medal Race Star Torben Grael/Marcelo Ferreira BRA  
2010 7th 470 World Championship 470 Martine Grael/Isabel Swan BRA
This was 19 year old Martine and Isabel's 4th regatta with Larry
2010 3rd/55 2010 Etchells Mid-Winter Championship Etchells Phil Wehrheim/Karl Anderson/Max Skelly USA
Larry also coached the 8th place finisher Jud Smith/Kurt Winkelmann/Brad Boston
2010 3rd 2010 Etchells Coral Reef Cup Etchells John Podmajerski/Scott Kulp/Max Skelly USA
Larry also coached the 4th place Etchells--   Kurt Winkelmann/Brad Boston/Eric Vigrass
2010 2nd/54 2010 Etchells Florida State Championship Etchells Jud Smith/Dirk Kneulman/Darby Smith/Tom King USA  
2010 4th 2010 North American 470 Championship 470 Martine Grael/Isabel Swan BRA
This was Martine and Isabel's first International regatta together.
2010 4th Rolex Miami Olympic Classes Regatta Star Jud Smith/Brian Fatih USA
Larry also set up the sails of 3rd place, Mark Mendelblatt/John Von Schwarz
2010 2nd Levin Memorial Star Jud Smith/Brian Fatih USA  
2009 1st/34 Bedford Pitcher Star Jud Smith/Stuart DeLisser USA  
2009 1st Ned Hay Star Jud Smith/Stuart Delisser USA
Larry also coached in 2nd, Arthur Anasov/Brian Sharp, and in 3rd, Tomas Hornos/Luis Hornos
2009 1st SYC open Club 420 Peter Duncan/Charles Rocklet USA
Peter/Charley had finishes of 1,1,1,1,2.
2009 1st Lippincott Memorial Star Jud Smith/Stuart Delisser USA  
2009 1st Jaguar Cup Series Etchells Jud Smith/Dirk Kneulman/Darby Smith/Tim King USA  
2009 2nd/60 2009 Florida State Championship Etchells Jud Smith/Dirk Kneulman/Darby Smith/Tim King USA  
2009 2nd Levin Memorial Star Arthur Anosov/Brian Nichol USA  
2008 1st/58 Piana Cup Etchells Jud Smith/Darby Smith/ Dierk Kneulman/Tim King USA
Jud's daughter Darby was on his Team.
2008 1st 2008 Schoonmaker Cup Star Jud Smith/Stuart DeLisser USA
Jud Smith's 2nd Star Class Regatta win, World Champion Eric Doyle in fleet.
2008 1st 2008 Oxford Fall Wind Up Star Jud Smith/Brian Fatih USA
Jud Smith's first Star Class Regatta win. In fleet John MacCausland, 2008 Star North American Champion
2008 1st 2008 Etchells North American Championship Etchells Jud Smith/Mark Johnson/Nik Burfoot AUS/USA  
2008 7/104 2008 Star World Championship Star Mark Mendelblatt/Mark Strube USA
Larry and Jud Smith developed the sails Mark & Mark used at the Worlds.
2008 3/83 2008 Etchells World Championship Etchells Jud Smith/Henry Frazer/ Jim Porter USA
Larry also coached the 4th place team, (1st- Non-Professional), Peter Duncan/Tom Blackwell/Bill Barton.
2007 3rd Commodore's Cup Star Flavio Marassi/Enrico De Maria SUI
Flavio/Enrico finished tied for 2nd, but lost the tie breaker.
2007 1st 2007 US Sailing Team Rankings Star John Dane/Austin Sperry USA
John/Austin are the sole USA qualifyers in the Star Class for the 2007
Pre-Olympics in Qingdao, China
2006 6th ISAF World Rankings 470 Henriette Koch/Lene Sommer DEN
Henriette and Lene rose from 32nd in the World to 6th in the World
Rankings with 6 top ten finishes in Grade 1 ISAF regattas and the 2006 Qingdao,
China Pre-Olympics.
2006 1st 470 Junior World Championship 470 Henriette Koch/Lene Sommer DEN
Henriette/Lene were 45 points ahead of the second place Women's Team
2006 1st Star Class Western Hemisphere Spring Championship Star John Dane/Austin Sperry USA
John/Austin's 1st Silver Star
2006 1st Lippincott Memorial Star Iain Murray/Andrew Palfrey AUS  
2006 1st Levin Cup Star John Kostecki/Austin Sperry USA
52 Stars/John's first Star regatta in 3 years.
2006 4th/70 Miami Olympic Classes Regatta Star John Dane/Austin Sperry USA
John/Austin won the top ten boat Medal Race over six World Champions.
2006 1st/92 Barcardi Cup Star John Dane/Austin Sperry USA
John is the first Master (55 years old) to win the Bacardi Cup in its 79 year history.
2005 1st Dutch Nationals 470 Henriette Koch/Lene Sommer DEN
Beat 2005 470 World Champions
2005 3rd 49er US National Championships
49er Ty Reed/Bora Gulari USA  
2005 2nd Rolex Miami Olympic Classes Regatta 470 Henriette Koch/Lene Sommer DEN
First Grade 1 ISAF Medals for Henriette and Lene.
2004 6th 2004 Olympic Games, Athens, Greece 470 Susanne Ward/Michaela Ward DEN  
2004 1st 2004 470 European Championships 470 Susanne Ward/Michaela Ward DEN
Susanne/Michaela won by 10 points over second and 21 points over 4th place.
2004 2nd 49er US Olympic Trials 49er Dalton Bergan/Zack Maxam USA  
2004 4th Star US Olympic Trials Star Eric Doyle/Brian Sharp USA
Eric/Brian won 4 races, no other team won more.
2004 4th
Miami Olympic Classes Regatta 49er
Dalton Bergan/Zack Maxam USA  
2003 6th/172 Laser World Championships Laser Mark Mendelblatt USA
This is the first time in 14 years that a USA sailor has finished in the top 6 in the Laser World Championships
2003 1st New England Championship Sunfish Malcom Smith BER
Malcom is a three time Sunfish World Champion and Silver Medalist in the 1999 Pan Am Games.
2003 4th/112 Bacardi Cup Star
Andy Lovell/Eric Oetgen USA
Andy/Eric finished tied for 3rd, but lost the tie breaker.
2003 1st U.S. Pre-Olympic Trials Finn Greg Skidmore USA
Greg will be the sole U.S. Finn class representative at the 2003 Pre-Olympic Regatta in Athens, Greece.
2003 2nd Miami Olympic Classes Regatta Star Andy Lovell/Eric Oetgen USA
In fleet, 9 Star World Champions, and 8 Olympic Medallists
2003 6th/60 Zag Cup Star Andy Lovell/Eric Oetgen
USA
In Fleet 5 Star World Champions, Andy/Eric's 2nd Star Regatta
2002
1st
Italian Championships
Yngling
Cristiana Monina/Costanza Guidice/Irene Bezzi
ITA
2002
3rd
2002 470 World Championship Qualifying
470
Susanne Ward/Michaela Ward
DEN
 

2002

3rd

Training for the Miami OCR

Yngling

Betsy Alison/Nancy Haberland/Joan Touchette

USA

Betsy Alison is a 5 time winner of the Rolex Woman of the Year Award

2002

1st

Skipper Whyte Regatta

470

Amanda Clark/Karen Renzuli

USA

Skipper Whyte was a 2002 US Sailing Team Ranking Regatta

2001

5

Training for Miami OCR

Star

Iain Percy/Steve Mitchell

GBR

Iain won the Finn Gold Medal in the 2000 Sydney Olympics

2001

4

Training for Miami OCR

Yngling

Shirley Robertson/Inga Leask/Sam Davies

GBR

Shirley won the Europe Class Gold Medal in the 2000 Sydney Olympics

2001

1st

BBYRA

2.4 Metre

Tom Franklin

USA

All firsts against an all able-bodied fleet.

2001

1st

470 US National Championship

470

Kevin Teborek/Tal Ingram

USA

 

2001

1st F
2nd OA

470 US National Championship

470

Amanda Clark/Duffy Markham

USA

 

2001

1st disabled

GWB Regatta

2.4 Metre

Tom Franklin

USA

This was Tom's first regatta win.

2001

1st

2001 Miami Olympic Classes Regatta

Tornado

Sean McCann/John Curtis

 CAN

 

2001

1st

2001 Miami Olympic Classes Regatta

470

Kevin Teborek/Tal Ingram

USA

This is Kevin/Tal's highest US Sailing Team Ranking

2001

2nd US

2001 Miami Olympic Classes Regatta

470

Amanda Clark/Duffy Markham

USA

In Amanda and Duffy's first 470 regatta they finished ranked 2nd on the US Sailing Team for 2001, Amanda's highest Sailing Team Ranking and Duffy's first

2000

1st

Canadian Olympic Regatta Kingston Tornado National Qualifying Regatta

Tornado

Sean McCann/John Curtis

CAN

Sean and John won without having to sail the last two races.

2000

2nd

470 US National Championship

470

Kevin Teborek/Talbot Ingram

USA

 

2000

1st F

470 US National Championship

470

Jen Provan/Jessica Simpson

CAN

 

2000

Training

Training for the GBR Olympic Trials

470

Helena Lucas/Sue Parkin

GBR

Helena and Sue won the British Olympic Trials Regatta held in Weymouth in April

2000

Training

Training for the GBR Olympic Trials

Soling

Andy Green/Colin Murray/Jim Turner

GBR

Andy Green is the 16th ranked match racer in the world (April, 2000).

2000

1st

Star Class Western Hemisphere Spring Championship

Star

Eric Doyle/Tom Olsen

USA

In fleet, 8 Star World Champions and 2 Gold, 3 Silver, and 2 Bronze Olympic Medallists. Eric and Tom won without having to sail the last day.

2000

3 boats in top ten

Tornado Australian Nationals

Tornado

US Sailing Team

USA

No other country had two boats in the top 10.

1999

1st

Star North American Championship

Star

Eric Doyle/Tom Olsen

USA

Doyle and Olsen are Team of the Year

1999

1st

470 North American Championship

470

Kevin Teborek/Talbot Ingram

USA

 

1999

1st

Princess Sofia Cup

470

Susanne Ward/Michaela Ward

DEN

 

1999

1st

Hamilton (CAN) Olympic Classes Regatta

470

Kevin Teborek/Talbot Ingram

USA

 

1999

1st USA 2nd OA

Star Baccardi Cup

Star

Eric Doyle/Brian Terhaar

USA

 

1999

1st

Miami Olympic Classes Regatta

470

Graham Vials/Magnus Leask

GBR

First 470 Regatta together, 18 and 16 years old.

1999

1st USA

470 World Championship

470

Morgan Reeser/Kevin Burnham

USA

 

1999

1st USA

1999 Europe World Championship

Europe

Linda Wennerstrom

USA

Qualified USA into the 2000 Olympic Games in the Europe Class

1998

1st

1998 Orange Bowl Regatta

420

Kevin Teborek/Talbot Ingram

USA

all firsts

1998

3rd

US Sailing team

Europe

Amanda Clark

USA

to the US Sailing Team with a rank of 3rd, Europe dinghy (Youngest Woman ever, 15 years old, on the US Sailing Team).

1998

1st

Toronto Olympic Classes Regatta

49er

Gabe Crowder/Adam Dunn

USA

 

1998

-

Christine Hacker

-

High School Nationals

USA

to the High School Nationals (13 years old)

1997

1st

Europe Dinghy National Championship

Europe

Henrik Wennerstrom

USA

 

1997

1st USA

US Tornado Catamaran National Championship

Tornado

Johnny Lovell/Charlie Ogletree

USA

 

1997

1st

Orange Bowl Regatta

420

Andrew Blom/Josh Rogoff

USA

 

1997

1st F

Orange Bowl Regatta

Europe

Amanda Clark

USA

 

1996

8th

Olympic Games, Savannah, Georgia

470

Morgan Reeser/Kevin Burnham

USA

 

1996

1st

US Olympic Trials

470

Morgan Reeser/Kevin Burnham

USA

 

1996

1st

Star Bacardi Cup

Star

Vince Brun, Magnus Liljedahl

USA

 

1996

1st USA 6th OA

470 World Championship

470

Tracy Haley/Linda Wennerstrom

USA

 

1995

-

High School National Championship

-

Ransom Everglades High School

USA

to the High School National Championship Regatta

1993

3rd

US Sailing team

470

David Ames/PJ Buhler

USA

to the US Sailing Team with a rank of 3rd, 470 Men's (Youngest Men ever, 14 and 15 years old on the US Sailing Team).

1991 2nd Miami Olympic Classes Regatta Europe Mary Anne Boyer
USA
 

1970

2nd

MAISA Nationals Qualifier

-

Stevens Institute of Technology

USA

Beat Navy and Kings Point to Qualify


Last Updated 07/11/2011